8

محیط خانه و توانمندی آن در رشد کنجکاوی، پرسشگری و سرگرمی کودکان

خانواده‌های پرمشغله، سبک زندگی جدید و فرزندان کم موجب شده که برخی از کودکان توجهی را دریافت کنند که از جنس توجه مورد نیاز آنها نیست و یا اینکه توجهی دریافت نکنند.

  • برای گروه اول انواع اسباب بازی‌ها و برنامه‌های از پیش تعریف شده‌ای مانند انواع کلاس‌های آموزشی فراهم می‌شود. کودک خواسته یا ناخواسته باید از این وسایل برای بازی استفاده کند و یا به کلاس‌هایی برود که شاید بیشتر پدر و مادر به آنها علاقه‌مند هستند تا خود او. این روش فرصت فکر کردن، کنجکاوی و کشف، که در ذات کودک است و به پویایی ذهن او و رشد توانمندی‌ها و خودارزشمندی او کمک می‌کند، را به‌ وجود نمی‌آورد. این کودکان هیچ‌گاه فرصت نمی‌یابند از خلاقیت خود استفاده کنند و طراح بازی‌های خود باشند؛ آن‌ها نمی‌آموزند چگونه خود را سرگرم کنند. به‌طورمعمول این کودکان بزرگسالانی مستقل نخواهند بود.
  • گروه دیگر کودکانی هستند که تشنه توجه هستند ولی خانواده به علت مشغله، سبک زندگی خیلی محتاط و وسواس گونه و یا شناخت نادرست، بیشتر به غذا، پوشاک و محیط زندگی آن‌ها اهمیت می‌دهد تا نیازهای فردی آن‌ها یعنی سرگرمی، کنجکاوی، دانستن، خلاقیت و بالندگی. این کودکان به‌طورمعمول سرخورده، درون‌گرا و گاه منزوی می‌شوند یا  واکنش آنها به این بی توجهی به صورت پرخاشگری و یا ناهنجاری‌های دیگر است.
  • قصه و داستان نقش دوجانبه‌ای را در آگاه‌سازی خانواده برای توجه به این نیازهای کودک و نیز کمک به کودک برای شناخت خود و ارضای این نیازها می‌تواند داشته باشد. حال که برای مبارزه با ویروس کرونا کودکان و نوجوانان ناچار به ماندن در خانه هستند، بیشتر نیاز دارند بیاموزند چگونه به برنامه‌ریزی مستقل سرگرمی‌ها بپردازند و توانایی پر کردن لحظه‌ها به‌صورت لذت‌بخش را به دست آورند. با پرسشگری کودکان نیاز به دانستن را نشان می‌دهند و با تلاش برای پاسخ، به خود توانمندسازی می‌پردازند. در حال حاضر که کودکان نمی‌توانند به بیرون از خانه بروند، بهترین زمان است که بیاموزندچقدر در محیط آنها امکانات سرگرم کننده هست، چگونه آنها با حداقل وسایل موجود در خانه و محیط زندگی می‌توانند به کنجکاوی‌ها پاسخ دهد و خود را سرگرم کنند. سری داستان‌های هولیمو، مجموعه‌ای پنج‌جلدی است که مشوق پرسشگری کودک است و به‌صورت غیرمستقیم به او می‌آموزد که می‌تواند نگاه متفاوتی نسبت به محیط خود داشته باشد. او آگاه می‌شود که بسیاری از آنچه در محیط زندگی است می‌تواند به پرسشگری‌های او پاسخ دهند و نیز پی می‌برد که او می‌تواند از آن‌ها به‌صورت خلاقانه و لذت بخشی استفاده کند.

هولیمو، پسربچه‌ایست که در خانه به دنبال سرگرمی است. بدون اینکه نیاز باشد کسی آن لحظه‌ها را برای او فراهم کند و یا وسایل خاصی در اختیار او قرار گیرد، با پرسشگری، کنجکاوی و خلاقیت خود را در خانه سرگرم می‌کند و لحظه‌های شادی می‌سازد. در داستان «دوست دارم کجا بروم؟» یک روز هولیمو با خیال اینکه کسی صدایش کرده از خواب بیدار می‌شود. در خانه از عنکبوت، بزبزی، شکوفه و گربه پرسید که آیا آن‌ها او را صدا کردند، هیچ‌یک پاسخی ندادند. او فکر کرد که کجا برود، فهمید که دوست دارد به همه آنچه در اطراف او بودند سربزند. او با سرزدن به هرآنچه در اطراف او بود، آن‌ها را کشف کرد و علاقه‌مند شد با آن‌ها وقت خود را بگذراند. روز دیگر در داستان «یک جای خوب کجاست؟» او از پدربزرگ پرسید کجا می‌رود، به او گفت یک جای خوب. از مادر پرسید جای خوب کجاست؟ مادر به او گفت جایی خوب است که او در آنجا خوشحال و راحت باشد. او هم سعی کرد که با یک بالش، صندلی و تشکچه یک کشتی، موشک، و ماشین درست کند و با آن با دوستانش به گردش برود. او خیلی خوشحال بود و جای خوبش را خیلی دوست داشت.  مشابه این داستان ولی با وسایلی متفاوت، در داستان «من کجا بازی کنم؟» هولیمو می آموزد چگونه در شرایط غیر عادی می تواند خود را سرگرم کند.  او در حیاط خانه نمی‌توانست بازی کند چون لباس‌ها را روی بند گذاشته بودند تا خشک شود و جایی برای بازی نمانده بود. او می پرسد من کجا بازی کنم؟ با کشف اینکه با لباس‌های روی بند نیز می‌تواند به شکل‌های مختلف درآید و سرگرم شود، توانست لحظه‌های شگفت‌انگیز و شادی را برای خود بسازد.

در داستان «من چه قدری هستم؟» همان روحیه پرسشگری را در هولیمو می بینیم. او می خواهد بداند که قد او چقدر است. ابزارهایی که می تواند به این پرسش او پاسخ دهد و قد خود را اندازه بگیرد، در محیط زندگی او وجود دارد مانند مورچه، بزبزک و گربه. از طریق این داستان نه تنها به مفهوم قد و اندازه آشنا شود، بلکه توجه کودک به محیط اطراف جلب می شود و دقت او را افزایش می یابد.

  برای خواندن چکیده داستان ها می‌توانید نام داستان را انتخاب کنید. برای تهیه مجموعه می‌توانید با شماره ۰۹۱۲۵۵۰۴۸۸۰ تماس بگیرید.  

 

Untitled 3داستان "من چه قدی هستم؟ (مجموعه هولیمو؛ 1)"

عنوان: من چه قدی هستم؟ (مجموعه هولیمو؛ 1)
نویسنده و تصویرگر: زهره پریرخ
مترجم: شراره وظیفه شناس
ناشر: توت، 1397
گروه سنی: 5 تا 9 سال

 

 

 

02داستان "من کجا بازی کنم؟"

عنوان: من کجا بازی کنم؟
نویسنده و تصویرگر: زهره پریرخ
مترجم: شراره وظیفه شناس
ناشر: توت، 1397
گروه سنی: 5 تا 9 سال

 

33داستان "یک جای خوب کجاست؟ (هولیمو؛ 3)"

عنوان: یک جای خوب کجاست؟
نویسنده و تصویرگر: زهره پریرخ
مترجم: شراره وظیفه شناس
ناشر: توت، 1397
گروه سنی: 5 تا 9 سال

 

 

5داستان "دوست دارم کجا بروم؟"

عنوان: دوست دارم کجا بروم؟
نویسنده و تصویرگر: زهره پریرخ
مترجم: شراره وظیفه شناس
ناشر: توت، 1397
گروه سنی: 5 تا 9 سال

 

 

1111داستان "چی دوست داری؟"

عنوان: چی دوست داری؟
نویسنده و تصویرگر: زهره پریرخ
مترجم: شراره وظیفه شناس
ناشر: توت، 1397
گروه سنی: 5 تا 9 سال

 

 

 

شبکه های اجتماعی

telegram

instagram

google

تماس با ما

تلفن: 05138925014      همراه: 09150708580

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

upsite